O zespole

Zespół ludowy „STEPNICZANIE” rozpoczął swoją działalność w 1984 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Jest to zespół wielopokoleniowy. Od przeszło trzydziestu lat wspomaga rozwój kultury regionalnej Pomorza Zachodniego uświetniając swoimi występami różne imprezy nie tylko na terenie Gminy Stepnica, ale również całego kraju i za granicą.

Zespół posiada stroje według swojego projektu.

Program prezentowany na występach jest bogaty i bardzo zróżnicowany. Są w nim pieśniz różnych regionów Polski, na co ma wpływ pochodzenie rodzin członków zespołu. Autorami wielu tekstów i melodii z repertuaru zespołu są jego członkowie. Repertuar zawiera wiele sentymentalnych pieśni opisujących piękno regionu, w którym zespół mieszka.

W ciągu minionych 30 lat „Stepniczanie” dali wiele koncertów z okazji przeglądów, festiwali, uroczystości państwowych, kościelnych i środowiskowych. Występowali wielokrotnie w Ogólnopolskim Przeglądzie Seniorów w Bydgoszczy, Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Strażackiej w Polanicy Zdroju. Brali udział również w obchodach Dni Polonii na Łotwie w 2006 r. Często koncertowali w Niemczech. Zdobyli wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

W 2014 roku zespół obchodził XXX-lecie swojej działalności, która sprawiła, że stał się ambasadorem regionalnego folkloru i uroków Ziemi Stepnickiej w kraju i poza jego granicami.


STEPNICZANIE

Ta piękna muzyka w oddali gdzieś gra x2                                      

To nasza kapela, To nasza kapela przygrywa co dnia

 

Wszyscy w koło klaszczą każą grać na bis x2

Gdy tak nam śpiewają serca rozświetlają, i nie dziwi nic

 

Ćwierć wieku minęło oni młodzi wciąż

Płytę swą wydają pięknie tam śpiewają, grają tańczą też

 

Do przodu wciąż gnają pewni siebie są

Folklor przygrywają nagród 1000 mają, kto im rade da

 

Jeśli w świat wybędą zaszczyt to dla nas

Stepniczanie mają zawsze piękne granie, mają dla nas czas